Budapeşte’deki en iyi 5 restoran

tarafından | 12.04.2024 | 0 yorum

Budapeste’nin tatları, en güzel 5 restoranı

Farzedelim ki yurtdışına gezmeye çıktık.  Gittiğimiz ülkeyi güzelce, detaylı gezmek, tanımak istiyoruz. 

 • Şehrin görülecek yerleri neler? Sokakları, binaları, nasıl?
 • Tarihi şehirse tarihinde neler olmuş, neler geçmiş?
 • Ülkenin nesi meşhur veya hediye olarak ne alınır?
 • Oranın insanları nasıl? Ne iş yapar, nasıl yaşar? Ne yer, ne içer, nerelerde eğlenir…?

Peki, farzedelim ki şehri rehberimizle yada kendimiz çok güzel keşfettik, gezdik… Bu tatile sevgilimizle veya arkadaşlarımımızla katıldıgimiz icin bir aksam kaliteli, (romantik) yerel bir restoranda yerel lezzetleri ve yemekleri, yerel insanaların arasında denemek istiyoruz…

Bunun için internette araştırma yapıyoruz, sonra otelde resepsiyondaki arkadaş bir kaç broşür veriyor ‘en güzel restoranlar bunlar’ diye, ama bu bize pek inandırıcı gelmiyor…

Şehir merkezde dolaşırken bir çok restoranların önünde durup iceriye bakıyoruz, düşünüyoruz…’girsek mi girmesek mi? Acaba yemekler güzel mi? Fiyatları uygun mu? Yerliler buraya gelir mi, burada yemek yer mi? ‘

Açlıktan yavaş yavaş ölüyoruz, onun için artık bir yere girmemiz gerek…giriyoruz, yemek yiyoruz sonra: ‘ehh iste’ diye ayrılıyoruz…Ya yemekleri güzel değil, ya garsonlar kaba, servis yavaş ve saire ….bir sürü problem çıkabilir.

Bu durum tanıdık geldi mi? Yabancı ülkeye gittiğiniz zaman bunun gibi sorularla karşılayabilirsiniz…

Bu tür problemler (en azında Budapeşte’de) yaşamamanız için hem Budapeşteli, hem rehber olarak Sizlere yardım edip bir kaç ip ucu vermek ve Budapeşte’nin özgün restoranlarını belirtmek istiyorum.

Budapeste’ye geldiğinizde “Nerede ne yiyelim?” diye düşünüyorsanız işte 5 süper yer!

Daha önceki blog yazımda Macar mutfağından bahsetmiştim.  Bu sefer benim en sevdiğim ve şimdiye kadar hiç kötü deneyimi yaşamadığım restoranların listesini paylasacagim!

Aralarında Macar, İtalyan, Musevi mutfak da var, uygun fiyatlı, lüks, otantik ve modern de. Bana gore hepsi birbirinden güzel ve özel dir. Zaman zaman benimde kendi arkadaşlarımla gittiğim, doğum günümü bile kutladığım mekanlardandır…

Yani gönül rahatlığı ile tavsiye edebileceğim yerler! 

Neden tam bu  5 restoranı seviyorum ve tercih ediyorum?

 • Sadece turistlerin gittiği değil, Macarların da çok sevdiği yerler!
 • Hepsi şehir merkezde yer alıyor, ulaşımı kolay
 • Kaliteli ve atmosferi değişik, sıradan olmayan yerler
 • Lezzetli yemekler, zengin çeşitler
 • Fiyatları uygun, fiyatına değen yerler
 • Hepsinin ayrı bir özelliği var (atmosferi, tematığı, yemekleri) yani kolay kolay unutamayacağınız mekanlar 🙂

 

Herhangi bir restoranı tercih etmeden bilmeniz gereken bir kaç şey:

 • Macaristan’da (ve çoğu Avrupa ülkesinde) servis ‘biraz’, (bazen biraz değil, çok yavaştır). Size en güzel restoranları tanıtacağım, ama maalesef bu konuda garanti veremem! Servisin hızı bir çok şeye bağlı.  Biliyorum Türkiye’de servis her zaman hızlıdır, ama oradaki çalışma sistem buradakinden farklıdır. Macaristan’da yemek/içecek servisi bazen biraz zaman alır, ama bunu bilerek giderseniz, en azından şaşırmaz, hatta umduğunuzdan hızlı bir servis ile küçük mutluluklar yaşayabilirsiniz 🙂
 • Yemek gelene kadar ancak içecekleri gelir (masada ekmek ve salca olabilir, ama bizde hafif mezeler pek yok)
 • Eğer çorba olarak meyve çorbası seçerseniz soğuk ve tatlı bir çorba geldiğinde şaşırmayın. Evet biliyorum, biraz tuhaf ama bir kaç yerde meyve çorbasına denk  gelebilirsiniz 🙂
 • Domuz yemiyorsanız, (domuz = sertéshús) garsona yemediğinizi mutlaka sipariş vermeden önce  bildirin, ona göre size yemek seçiminde yardımcı olur.
 • Her yemeğimizde domuz eti yoktur! Korkmayın! Eğer tavuk, ördek, kaz vs. yiyecekseniz domuz yağda pişirmezler. Hele tatlılarda domuz yağı hiç kullanmayız! Yemeklerde çoğu zaman ayçiçek yağı, margarin veya tereyağı kullanılır. Unutmayın ki, burası ayçiçek memleketidir 🙂
 • Hesap geldiğinde hesabı mutlaka kontrol edin! Çoğu restoran %10-15 oranında olan servis ücretini (Service fee) hesabınıza dahil eder. Hesapta içinde servis ücretinin olup olmadığını göreceksiniz. Eğer göremezseniz garsona rahatça sorabilirsiniz. Eğer dahil değilse %10-15 bahşiş verilmesi yeterli olacaktır.
 • Yemeklerinizi her zaman menüden seçin. Benim tavsiye edeceğim yerlerde problem yaşamazsınız ama aklınızda bulunmasında fayda var. Şimdiye kadar ne benim nede misafirlerimin başına gelmedi ama zaman zaman garsonlar size menüde olmayan bir balık tavsiye eder, sonra hesap gelir 1 aylık maaşınızı bırakırsınız… 🙁

1. URBAN BETYÁR

⌗danasniztel, ⌗macarmutfak ⌗otantikyer, ⌗canli ciganmüzik ⌗şirinyer ⌗fiyatlaruygun

Öncelikle restoranın isminin anlamını ve nereden geldiğini inceleyelim, çünkü oda çok ilginç! 🙂

Urban Betyár Kentsel Haydut demektir 🙂 Haydutlar (Macarca: betyárok) 18-19. yüzyıllarda Macaristan Krallığı’nın binici soyguncuları’dir. 1830’a kadar haydutlara hırsız olarak baktılar, fakat bir süre sonra halka yardim ederek, insanların gözünde kahraman olmaya başladılar. (Sözün kendisi Osmanlı Türkçesi kökenlidir: ‘bekâr’ veya ‘evlenmemiş adam’ anlamına gelir.)

KONSEPT

Burası benim en sevdiğim mekanlardan biri! Daha önce böyle bir yer görmedim!…restoranı öyle güzel yaptılar ki, hiç bir şey içmezseniz, yemezseniz bile buraya bir girin ve dolaşın. Burası sadece restoran değil, aynı zamanda bir Deneyim Merkezi’dir! Yerin bir sürü özelliği var: öncelikle çok lezzetli Macar yemekleri! Ama mesela tahtadan yapılmış masalarını bile Macar ağaçlardan Macar ustalar özel yapmışlar. Bu restoranda bütün malzeme Macar, ve her şeyin kendi hikayesi, her süsün bir özelliği vardır.

Urban Betyar’in alt katında küçük bir müze yer alır: Budapeste’de olduğumuza rağmen bu müze etkileşimli etnografik koleksiyonları, Macar geleneksel köylü kültürünü ve mirasının çeşitliğini, geçmişini ve geleceğini tanıtmaktadır.

Macar Betyar’ların geleneksel kıyafetlerini, eşyalarını, mobilyalarını, yaşam tarzlarını tanıyabilirsiniz. Burada her şeyi ince ince düşünmüşler, ve görmüş olduğunuz bütün eser, bütün parça orijinal, eski Macar evlerden getirilmiş.

Müze kısmı restoranın misafirler için ücretsizdir! Yemekleriniz gelene kadar aşağıya inip müzeyi rahatça gezebilirsiniz!

Eğer yemek yemeyecekseniz, sadece müzeyi merak ediyorsanız giriş ücreti 5 euro. Bu fiyata 120 ml şarap (beyaz, kırmızı şarap) dahil. Müzeyi şarabınızı içerek keşfedebilirsiniz 🙂

YEMEKLERİ

Özel bir restoran olduğu için en ucuz yer değil, ama değişik ve fiyatina deger! Macar yemek yemek istiyorsanız tam Size göre burası!

Ana yemek olarak ızgara tavuk göğüsü, balık, somon, ördek ciğeri gibi çeşitler, ve biftekler mevcut.

Burada bulunan en güzel Macar yemekleri:

 • Gulaş çorbası
 • Csirkepaprikás vajas galuskával (Tavuk Paprika tereyağlı erişte ile)
 • Kacsamáj roston füstölt tojással és friss lecsóval (Izgara ördek cigeri, füme yumurta ve taze Macar usulü Ratatouille)

Üç çeşit tatlıdan seçebilirsiniz ve hepsi güzelden güzel Macar tatılar: Somlói Galuska, Eszterházy torta (ceviz kremalı bir pasta), Rákóczi túrós (tatlı süzme peynirli kek)

Yemek çeşitleri elbette daha geniş! Web sayfalarına girip hepsiniz İnglizce inceleyebilirsiniz, veya bana email atabilirsiniz, seve seve yardımcı olurum!

ÖZELLIKLER

 • Burası sadece bir restoran değil, daha fazlasını veriyor (değişik ortam, müze, Trabant pub)
 • Macarların geleneksellerini, Macar köy yaşamı tanıtıyor
 • Kaliteli mekan
 • Servis ücreti: % 10-14 ( hesaba ilave edecekler)

Adres: 1051, Budapest, Október 6. utca 16-18.

Hergün acik: 11:00-24:00

Web: https://www.urbanbetyar.com/en/

2. PÖRC ÉS PRÉZLI

⌗danasniztel, ⌗macarmutfak ⌗otantikyer, ⌗canli ciganmüzik ⌗şirinyer ⌗fiyatlaruygun

KONSEPT

Pörc és Prézli hem modern, hem otantik bir Macar restoran! Abartılı değil, sade, sıcak bir ortamı var. Macar yemekleri olduğu için domuz etli yemekleri de mecvut, ama tavuk  dana, balık, ördek, kuzu ve biftek yemekleri de bulacaksınız. Fiyatlari cok uygun.

YEMEKLERI

Çorba olarak tavuk ve gulaş çorbası mevcut. Tavsiye ettiğim ana yemekler: Kedi baliği makarna ile (13 euro) çok lezzetli bir Macar yemektir. Domuz et yemiyorsanız makarna’nin üzerine “pörc” istemeyin, çünkü o domuz teni’dir.

Paprikali-kremali tavuk tereyağli erişte’ile (9 euro). Daha öncede yazdığım gibi ördek, dana yemekleri de bulabileceksiniz.

Şnitzel seviyorsanız: tavuk veya dana şnitzel baharatlı patatesle tavsiye ediyorum. (tavuk 8 euro, dana 12 euro)

ÖZELLIKLER

 • Geleneksel Macar yemekler ve tatlılar
 • Fiyatları uygun
 • Sıcak ve keyfli ortamı bir yer
 • Hafta sonu akşamlar canlı çigan müzik çalıyor (Perşembe, Cuma, Cumartesi ve Pazar)
 • Servis ücreti: % 10-14 ( hesaba ilave edecekler)

Adres: 1065, Budapest, Lázár utca 1

Her gün acik: 12:00-0:00

Web: http://porcesprezli.hu/en/mennu

3. MAZEL TOV

⌗orta-doğu,musevimutfağı ⌗canlı müzik ⌗süperkeyfli ⌗humusyemekleri ⌗salatalar ⌗etyemekleri ⌗atıştırma

KONSEPT

Yerin konsepti Mazel Tovun kendisi kadar basit ve düzgün: Yahudi mahalle’nin ve şehir merkezin bir arka sokağın’da bulunan, gerçekten yüksek kalitede misafirperverliğin yaşandığı bir yerdir. Yenilemiş binanın avlusunda yer alan restoran yazın açık havada, kişin kapalı mekandır.  İsterseniz zarif kıyafetlerle ailenizle aksam yemeğe gelin, isterseniz eğlenmeye gitmeden önce arkadaşlarınızla bir şey atıştırmak için gelin! Burada her şekilde rahat edeceksiniz.

YEMEKLERI

Yemek seçenekleri otantik İsrailli mutfağı yaşatıyor: Humus, falafel (sandviç ve tabaklar) ve kuskus, çeşitli baharatlı kuzu, dana şişleri ve salataları, nefis turtaları, tatlıları mevcut.

Değişik limonataları da mevcut: Ahududu- fesleğenli, Lavantalı, Yeşil elmalı, Tarçın – karanfili vs. 

ÖZELLIKLER

 • İc avlu’da olması, ışıklandırması ve tasarimi harika
 • Her akşam saat 20:00 itibaren: CANLI MÜZIK
 • Yerin bir özeliği daha var: bahcenin sonunda eski bir getto duvarın kalıntıları bulunuyor
 • Servis ücreti: % 10-14 ( hesaba ilave edecekler)

Adresi: 1073, Budapest, Akácfa utca 47.

Hergün acik: Hafta ici: 12:00-01:00 / Hafta sonu: 10:00- 01:00

Web: https://www.mazeltov.hu/en

4. POMODORO (Trattoria Pomo D’oro)

⌗italyan mutfak, ⌗pizza, ⌗fırın ⌗makarna, ⌗şık, ⌗romantikyer

KONSEPT

Parlamento bina’ya yakın olan geleneksel İtalyan Restoranıdır. Bu restoran öyle güzel bir sokakta yer alıyor ki… Budapeşteli olduğuma rağmen bende bir ara tesadüfen keşfettim. Arany Janos sokakta Pomodoro zincirin restoranı, pastanesi, şarap bar’i ve şarküteri yer alır.

YEMEKLERI

Pomodoro çok ucuz bir yer değil, ama inanın Budapeşte’nin en kaliteli İtalyan restoranı’dır! Güzel bir mekanda lezzetli bir yemek yemek isterseniz bu yeri rahat tavsiye ederim! Gitmeden önce mutlaka rezervasyon yapın, çünkü  çoğu zaman dolu olur.

Pastaları, risottolar

Pizzaları fırında, odun ateşinde kızartılmış orijinal Italyan pizzalar  

Kömür’de ızgara ve et yemekleri de mevcut: dana biftek, kuzu, somon, balık, sebzeler

Yemeğinizden sonra bir kadeh şarap daha içmek isterseniz restoranın hemen karşısında Pomodoro’nun şarap barı, DOC yer alır. Hem Macar, hem İtalyan özel ve kaliteli şarapları tadabilirsiniz.

ÖZELLIKLER

 • Geleneksel İtalyan mutfak, üst kalite, firindan pizza, izgara etleri, baliklari
 • Samimi, sicak atmosferli bir yer
 • En ucuz yerlerden degil, ama fiyatina deger
 • Servis ücreti: % 10-14 ( hesaba ilave edecekler)

Adresi: Budapest, Arany János utca 9.

Her gün açık: 12:00-0:00

Web: http://pomodorobudapest.com/en/menu

Önceden rezervasyon yapmakta fayda var: reservation@pomodorobudapest.com

5. VÍGVARJÚ

⌗macaryemekler ⌗macaretler, ⌗samimiortam ⌗tarihiyer ⌗keyfli ⌗uygunfiyatlar

KONSEPT

Vígvarjú Restoran (Türkçesi:Neşeli Karga) yeni acildi, fakat restoran zincire ait olduğu için, Macarların bildiği ve çok sevdiği bir yerdir. Pek turistik bir yer sayılmaz.  Şehir merkezde, Váci sokağın yakınında yer alır.

Vígvarjú Restoranı tarihi bir binada bulunmakta: Klasik tarzlı Vigadó binası 1800 yıllardan beri Budapeşte’nin her zaman en yüksek kültür ve eğlence merkeziydi. 1849 Mayıs ayında Avusturyalı savunucuların top ateşinden büyük oranda yok edildi. Sonra Macar tarzını yaşatarak yeniden inşa edildi ve yeni saray nihayet 1865’te devredildi. Yeni açılıştan sonra her akşam, otuz yıl boyunca Pest’nin soylular’ile doldu.  

YEMEKLERI

Yemek çeşitleri geniş: Macar mutfağın modern versiyonunu teklif ediyor: Macar gulaş çorbası, tavuk çorbası ev yapımı erişte ile, kremalı mantar çorbası (4- 4,5 euro).

Etleri: ördek göğüsü, dana biftekler (steak), ceylan eti, tavuk uyluk, ama somon da bulunur. 

Macar tatlıları: Túrógombóc (tatli peynirli küre), Császármorzsa, Somlói galuska 

İçecekleri: vişneli, lavantalı, mürverli limonatalar. 

ÖZELLIKLER

 • Tarihi bina, tasarımı değişik:  hem öğle hem akşam yemek için süper bir yer
 • Merkezi,  uygun fiyatlı
 • Et çeşiti geniş
 • Servis ücreti: % 10-14 ( hesaba ilave edecekler)

Adresi: 1051 Budapest, Vigadó tér 2.

Her gün acik: 11:30-23:30

Web: http://vigvarju.vakvarju.com/?lang=en

Umarım aralarında zevkinize göre bir (iki, üç…) yer bulursunuz! Sonra tecrübelerinizi ve düşüncelerinizi yorum yada email olarak benimle paylaşırsanız çok mutlu olurum! 🙂

Afiyet olsun! 🙂

Comments

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

Continue reading

Share This