Para Bozdururken Dikkat Edilmesi Gerekenler: Turistler için Önemli Bilgiler

Turist olarak yurt dışına seyahat ederken, para bozdurmak gibi önemli bir işlemi yapmanız gerekir. Ancak para bozdurmakta dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bu yazıda, sizlere Budapeste’de para bozdururken dikkat etmeniz gereken temel noktaları paylaşmak isterim.

 

1. Döviz kurunun ne olduğunu kontrol etmek

Para bozdururken ilk yapmanız gereken şey, döviz kurunun ne olduğunu kontrol etmektir. Ülkenin para birimi nedir? Forint mi? Kron mu? Döviz kurunun aşagı yukarı ne kadar olduğunu bildiğiniz zaman, para bozdururken daha iyi bir fiyat almanıza yardımcı olacaktır.  Macar Forint’in güncel kurunu mesela buradan takip edebilirsiniz.

2. Para bozdurma işlemi yapacağınız yerin güvenilirliğini araştırmak

Para bozdurma işlemi yapacağınız yerin güvenilirliğini araştırmak çok önemlidir. Güvenilir olmayan yerlerde, para bozdurma sırasında sizden fazladan paralar talep edebilirler veya sahte para verebilirler. Bu nedenle, işlemi sadece resmi döviz bürolarda yapın. Budapeste’de nerede para bodurulur? mesela Interchange dövizci çok düşük hesaplıyor, orayı tavsiye etmem. Bence en iyileri: Arany Change, Exclusive Change veya Gold Euro Change. Döviz bürolarında ekranlardaki kura bakıp en yüksekten forint (HUF) vereni tercih edebilirsiniz.

3. Para bozdurma işlemi sırasında alınacak komisyonları veya masrafları (vergileri) araştırmak

Cogu ülkede döviz bürolar az miktarda (0,3-0,7%) komisiyon alıyorlar. Bozdurmadan kadar oldugunu kontrol etmenizde fayda var.

4. Dövizle uğraşmak istemiyorsaniz kart ile ödeme yapmak daha pratiktir

Sık sık para bozdurma ihtiyacı duyabilsek de, nakit yerine banka kartıyla yurt dışında (uluslararası kabul gören) alış veriş yapmak çok daha basit, daha güvenli ve hatta daha ucuz da olabilir. Acil durumda – masrafları önceden kontrol ettiysek – yolculuk sırasında kartla nakit çekilebilir. Ancak nakit çekmenin önemli maliyetleri olabilir.

BUDAPEŞTE’DE PARA BOZDURMA

Budapeşte’de nerede para bozdululur? diye soranlar varsa, döviz bozdurma işi tüm havaalanlarında pahalıdır, Budapeşte’de de durum aynı. Maalesef havaalanında düşük hesaplayan Interchange döviz bürosu vardır. Budapeşte şehir merkezine toplu taşima ile giderseniz havaalanından şehir merkezine gidebilecek kadar Euro bozdurmanız yeterli. Geri kalan paranızı şehir merkezindeki döviz bürolarında bozdurabilirsiniz. 

Budapeşte havaalanından şehir merkeze özel transfer araca ihtiyacınız olursa, benimle Whatsapptan iletişime gecebilirsiniz: +36 70 425 7855 

 

Comments

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

Continue reading

Share This