Budapeşte’de görülmesi gereken en iyi 10 yer

tarafından | 12.04.2024 | 0 yorum

Budapeşte’de bu 10 harika yeri sakin kaçırmayın

Macaristanın başkenti  ilk bakışta aşık olacağınız şehirdir… ilk defa ziyaret ederseniz, bu kısımda mutlaka görmenizi gereken noktaların hakkında bilgiler ve tavsiyeler okuyabilirsiniz.

Bir Budapeşteli ve yerel rehber olarak, bu yerleri görmeden, gezmeden Türkiye’ye dönmeyin derim.

Budapeşte bir çok Avrupa şehirlere göre daha hareketlidir. Başkentimiz her zaman yaşıyor: kis-yaz, gece-gündüz, her dönemde bir program olur: şarap, bira, Pálinka, çikolata, krep, kestane, gulaş, balık gibi festivallar. Ayrıca konserler, yarışmalar, spor aktiviteler de bol. Macaristan’da neredeyse her şeyin bir festivali var. Eğer henüz yoksa, Macarlar mutlaka bir bahanesini uydurup festivalini yapar, yeterki eğlence olsun 🙂 Böylece Macaristan’a hangi döneme gelirseniz, gelin, aşağıda okumuş oldugunuz yerleri gezerken mutlaka bir etkinliğe rast gelebilirsiniz… İyi okumalar, iyi gezmeler!

2. Gellért Tepesi

Bu tepeden Tuna Nehrinin ikiye ayırdığı Budapeşte’yi izleyebilirsiniz. Buradan hem Buda hem Peşte görünüyor, hatta bütün başkent ayağınızın altında olur. Sizler ve Budapeste! Resimler ve selfiler çekmek için en harika nokta burasıdır! Tepe’deki hisar Habsburglar tarafında inşa edilmiş, daha sonra Alman, sonrada Rus askerlerin tarafından kullanılmış.

Aslında buranın ikinci adi “ Aşıklar Tepesi”, çünkü Macar sevgililer mutlaka bir randevularını buraya düzenlenir. Buradaki manzarayı gördükten sonra nedenini Siz de anlayacaksınız…:)

3. Zincirli Köprü

Budapeşte’nin en eski ve en güzel, 1849 yılında bitmiş olan Zincirli Köprüsü. Şehrin gururu ve simgesi aynı zamanda. Bu köprünün iki ismi daha var: Aslanlı ve Széchenyi köprü. (Iştvan Szechenyi girişimiyle yapılmıştır.) Macarlar genelde Zincirli (Lanchid) olarak adlandırıyor ve canımız yürüyüş yapmak istediği çoğu zaman karşıdan karşıya geçerek geziyoruz.

4. Vörösmarty Meydanı ve Váci sokağı

Vörösmarty meydanı Budapeştenin Taksim meydanıdır, Váci Sokağı ise Istiklal Caddesi 🙂 Geçmişi 18. yüzyıla dayanıyor, şehrin en eski ve ünlü caddelerinden biri. Vörösmarty meydana yakın kısım daha çok alış veriş için uygun (hediyelik eşya dükkanları,  büyük markaların bulunduğu yer…), diğer kısmında  restoranlar ve özel butik mağzalar mevcut. 

Vörösmarty Meydanına gelmişken karsınıza devasa beyaz bir bina çıkacak: Gerbeaud Pastanesı! Burada mutlaka bir kahve içiniz veya bir tatlı yiyin. Macarların tatlısı: Doboş torta, Eszterházy szelet, Şomói Galuşka. Burası şehrin en ucuz pastanesi değil, ama tarihi bir yer ve tatlıları nefis! Daha makbul pastane  isterseniz Gerbeaud’in karsisin’daki Szamos!

5. Kapalı Çarşı (Vásárcsarnok)

Váci sokağın sonunda Budapeştenin ufak Kapali Çarşısı (Vásárcsarnok)bulunuyor. Ana katta geniş çeşitte meyve, sebze, et, baharatlar, çikolatalar… ne ararsanız var. Üst katta hediyelik eşyalar: porselen bebekler, Macar el isleri, yelekler, bluzlar, magnetler….. Yolum buraya düştüğü zaman yukardaki büfeden bir Langoş mutlaka yerim. Langoş pişiye benzeyen bir hamur yemeği, üzerine yoğurt, sarımsak sosu ve rendelenmiş kaşar koyarlar. İsteyenler üzerine salam, domates filan ekletebilir hatta çikolatali Langoş bile var! Ama esas olan yoğurtlu ve kaşarlı olan! Yummy 🙂

6. Parlamento ve ayakkabılar

1884-1904 arasında neo gotik tarzında yapılmış, toplam 691 salondan oluşan Parlamento bınası ülkenin en büyük ve Macaristan’in en önemli eseri. Vaktı zamanında 40 milyon adet taş kullanarak, 1000 işçi tarafından insa edilmiş.

Tuna sahilinde, Zincirli köprüye doğru yürürken nehir kıyısında demir ayakkabı heykelleri göreceksiniz: toplam 60 çift ayakkabı bir  Holokost anıtıdır. 1940 yıllarında Nazi Rejim’in izlediği politikaların yüzünden ölen Yahudilerin anısına yapılmıştır. 2005 yılında Türk yönetmen, Can Togay ve Macar heykeltıraş Gyula Pauer tarafından tasarlanmıştır. 2016’da dünyanın ikinci en iyi sokak heykeli olarak seçilmiştir.

7. Aziz İstvan Bazilikası ve çevresi

Bana göre burası şehrin en güzel noktalarından biri, buralarda gezmeyi çok severim. Bu bölge her zaman hareketli, restoranları, barları da çok iyi. Benim en sevdiğim yerlerden biri DiVino şaraphane. Macar şarapları  meşhur, bir kadeh şarap icmek icin (hem yemek yemek için) mutlaka tavsiye ederim. Meydanda süper bir restoran daha var, adı Borkonyha, ama burası için gelmeden büyük ihtimalle rezervasyon yapmalısınız. Dondurma: Gelarto Rosa tavsiye ederim.

Budapeştenin en büyük kilisesi 1905’te tamamlanmış olan Aziz Istvan Bazilikadir. Kubbesinin yüksekliği 96 m’dir ve şehrin her yerinden görülebilir. 3 mimar tarafından, toplam 60 yıllık bir sürede inşa edildi. Kilise ziyareti ücretsiz, ancak bağış kutuya 1-2 euro atmak adettir. Ayrıca kubbeye çıkmak veya akşam olağanüstü bir org konsere katılmak kaçırılmaz bir programdır.

8. Andrassy Bulvarı ve Devlet Opera

Neredeyse 2,5 km olan Andrassy Bulvarı Budapeştenin Bağdat caddesi sayılır. En lüks markalar ve mağazalar burada bulunuyor. Aslında alış veriş yerine daha çok yürüyüş yapmak icin tavsiye ederim. 1884’te Paris ve Viyana’daki opera bınalarına rakip olarak yapılmiş olan Macar Devlet Opera bınasını da burada göreceksiniz. Etkileyici iç mimariye sahip, 1300 kisilik tarihi eserde yılın her döneminde çeşitli klasik müzik, bale ve opera gösteriler düzenlenir.

Opera bınasının hemen yanında Callas Café, yada biraz daha ilerde barlar sokağı (Liszt Ferenc tér) yer alır. Buralarda azcık mola verip kahve icmenizi tavsiye ederim!

Andrassy bulvarın her hangi noktasında (mesela Oktogon meydanında) isterseniz Kıta Avrupasının en eski metrosuna binip Kahramanlar Meydanına (Hősök tere) kadar toplu taşıma ile devam edebilirsiniz. 

9. Kahramanlar Meydanı ve çevresi

Kahramanlar meydanı Macaristanın ve Budapeştenin en büyük ve en etkili meydanıdır. Burada Macar tarihte en önemli rol oynayan kahramanların heykelleri yer alır: krallar, prensler, önderler, komutanlar. Biz tarihimize çok önem veririz, ve Kahraman meydanı ile gurur duyarız. Aynı zamanda Macarların bağımsızlığı ve özgürlüğü için savaşan, can veren binlerce kişinin meydanıdır.

Ve son olarak…

10. Şehir parkı ve Szechenyı Kaplıcası

Kahramanların anıtın arkasında Şehir Parkı (Vároşliget), içinde ise bugün Tarım Müze olarak kullanılan ve bir çok festivala yer veren Vajdahunyad kalesi  yer alır. Parkta aynı zamanda Budapeştenin hayvanat bahcesi, devlet sirki görebilirsiniz. Yazın şehir parkı insanlarla doluyor, cocuklu aileler, çiftler buralarda vakit geçirir, gencler spor yapar… Kışın  buz pisti yapılıyor.

Parktan birkaç metre ilerde devasa, 15 tane havuzu olan Szechenyi Kaplıcası yer alır. Avrupanın en büyük kaplıca tesisi burası. 970 metrelik bir derinlikten 72 dereceli kaynar, şifalı sular çıkıyor. Sıcak surlar olduğu için millet kışın eksi 10 derecede bile dışarıdaki havuzları kullanır. Harika bir yer! 🙂

Burada güzel bir restoran  daha var, adi Robinson. Eğer yaz döneminde gelirseniz hayvanat bahcesinin karşısında BRGR de bir hamburger atıştırmayı unutmayın!

Kısa bir şekilde, ama özellikle her mevsimde gezebileceğiniz yerleri tanıtmaya çalıştım. Oysa Budapeşte etrafında  gezecek çok yer var: yazın Margit veya Kopaszi adası, Tabán bölgesi, renkli çeşitli acık hava konserleri vs., kışın ise Noel pazarları, Noel konserleri, Hamamlar…

Bunlarlı başka bir bölümde adım adım inceleriz!

 

Budapeşte sizi bekler! Hepinize iyi gezmeler!

Comments

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

Continue reading

Share This