Macaristan koronavirüs haberleri ve son durumu Budapeşte’ye ne zaman ve nasıl seyahat etmenin güvenli olduğunu bilin.

İsmim Veronika, Budapeşte'de tur rehberiyim. Bu sayfayı, Korona (COVID-19) virüsü ile ilgili sağlık ve seyahat önerileriyle ilgili haberleri ve güncellemeleri paylaşmak için yaptım.

+36 70 425 7855 (Whatsapp) 

Son güncelleme 29/06/2020

Cevaplanmiş En Önemli Sorular

Budapeşte veya Macaristan'a ne zaman seyahat edebilirim?

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığın tarafından yayınlanan habere göre 2 Ağustos’da Macaristan uçuşları yapılmaya başlanacak.

Macaristan'a, Budapeşte'ye seyahat etmek güvenli mi?

Evet. Mayisin ortasından itibariyle Macaristan’da hayat yavaş yavaş normale dönmeye başladı. Kafeler, restoranlar ilk etapta teraslarını, daha sonra icerdeki yerlerini de hizmete actı. 2 Ağustos’da Türkiye-Macaristan uçuşları da başlar. 

Macaristan'da maske takma zorunluğu var mı?

Evet. Mağazalarda, pazarlarda, alışveriş merkezlerinde, toplu taşıma ve taksilerde, yüz maskesi veya yüzünü kaplayan başka bir maske benzeri eşarp takmak zorunludur.

Corona virüsü Budapeşte'de ne kadar aktif?

Şimdiye kadarki başarılı enfeksiyon kontrol sayesinde, enfekte olan ve hastaneye yatırılan aktif hasta sayısı sürekli azalmaktadır. Covid 19 salgın’ ın Haziran başındaki son rakamları: tespit edilen vaka sayısı toplam 3873 kişi,  hastanede virüs tedavisini  gören kişi sayısı 1201,  iyilesen kişi sayısı 2142, ve bugüne kadar 524 kişi hayatını kaybetti.

Budapeşte'deki oteller ve restoranlar acıldı mı?

29 Mayıs’tan itibaren Budapeste’deki restoranlarının iç mekanları ve oteller’de açıktir. 

Restoranlarda 1,5 metrelik güvenlik mesafesi zorunludur ve personelin ağızlarını ve burnunu örtecek maske giymesi gerekmektedir. Sadece sağlıklı insanların restoranları ziyaret etmesi de önemlidir. Budapeşte’deki konaklama birimleri de misafir kabul edebilir. Otellerdeki catering servisi restoranlar kurallarına tabidir.

Budapeşte'de müzeler acık mı? Festivaller, aktiviteler var mı? Gezi turlar düzenleniyor mu?

Evet, ama sadece açık havada düzenlenen müzeler ve etkinlikler yapılabilir. Festivaller Ağustos ortasına kadar yasak.
Açık havada yapılan kültürel ve spor etkinlikler: futbol stadyum veya yüzme havuzun ‘daki yarışmalar, ve etkinlikler, açık hava tiyatrosu/sineması/ müzesi / sergisi, edebi ve kitap etkinlikleri gibi aktiviteler.
Şehir içi gezilere ve 1.5 metre asgari mesafenin korunması ve hijyen şartlarına uyulması şartıyla, yaya olarak şehir turlarına izin verilmeye başlandı.

Son haberler

THY Istanbul- Budapeşte: Ağustos'ta haftada 2 uçuş, Eylül'de haftada 4 uçuş

Tarih:  17/08/2020

Türk Hava Yolları, (THY) yeni eklenen hatlar ile ağustos ve eylül ayı uçuş planını güncelledi.

Güncel yurt dışı uçuş planına göre 2 Ağustos’tan itibaren Macaristan’a,  Budapeşte Ferenc Liszt Uluslararası Havalimanı’na haftada 2 uçuş, Eylül’de haftada 4 uçuş düzenlenecek.

Perşembe günü IST kalkış 18:10 – BUD varış 19:10

Cuma günü IST kalkış 07:05 – BUD varış 08:00

Pazar günü IST kalkış 07:05 – BUD varış 08:00

Pazartesi günü IST kalkış 18:10 – BUD varış 19:10

Türk Hava Yolları 21 Mart 2020 – 31 Ağustos 2020 tarihleri arasındaki biletlemeler için sınırsız değişiklik yapabileceği de duyuruldu.

 

 

 

THY Budapeşte- İstanbul ucaklarını iptal etti

Tarih:  18/07/2020

Uçakların iptal edildiği sebebi: Macaristan Türkiyeyi ‘kırmızı’, yani korona virüs salgını açısından riskli ülkeler listesine alması. 

Haberlere göre Türk Hava Yolların uçuşları Ağustos ayında başlayabilir, ama henüz belli bir tarih yoktur. 

 

 

Türkiye Macaristan'ın güvenli ülkeler listesine dahil edildi

Tarih:  10/07/2020

Türk dışişleri bakanın, Mevlut Çavuşoğlu’ nun Cuma günü yaptığı açıklamasına göre, Macaristan Türkiye’yi koronavirüs pandemisi arasında seyahat edecek güvenli ülkeler listesine dahil etti. 15 Temmuz’dan itibaren seyahat kısıtlamaları kaldirilacak ve Türk, Macar turistler için sınırlar acılacak.

“Macaristan dışişleri bakanı beni aradı ve Türkiye’nin güvenli ülkeler listesinde olduğunu ve Macar turistler için Türkiye’den 14 günlük karantina uygulamadığını söyledi.” dedi.

Türk dışişleri bakanı, İngiltere’nin Türkiye’yi seyahat için 59 güvenli ülke listesine dahil ettiğini de belirtti.

 

Budapeşte -Covid'ten sonra ilk etkinlikler: Krep Festival- 22 Ağostos 2020

Tarih:  28/06/2020

Korona virüsten sonra Budapeste’deki ilk programlardan biri:

Buda’daki açık hava tiyatrosunda, Normafa’da tüm günlük aile programı düzenlenecek. 250’den fazla çeşitli krep, börek ve turtalar, değişik çocuk programları, sergiler ve fuarlar sizleri bekliyor! 🙂

Festival tarihi: 22 Ağostos

Yer: Normafa- Budapeşte

 

THY Budapeşte'ye haftanın 5 günü, günde bir sefer uçacak

Tarih:  30/06/2020

Türk Hava Yolları, Budapeşte’den İstanbul’a yaptığı tarifeli seferlere 15 Temmuz 2020 tarihi itibariyle başlayacaktır.

Haftanın 5 günü (Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Cumartesi, Pazar). Seferler Ağustos’tan sonra kademeli olarak artırılması öngörülmektedir.

Ayrıntılı bilgiler:  THY sitesinde www.turkishairlines.com

Kaynak: http://budapeste.be.mfa.gov.tr/

Corona'dan sonra tatil için en güvenli ülkelerden biri Macaristan

Tarih:  08/06/2020

Mayısın sonunda Dünyanın korona açısından en güvenli kabul edilen 20 ülkesini açıklamış.  Macaristan 18. sıradan listeye girmiş. 

Bu liste Forbes’un düşünce kuruluşu DVK Global’in verilerini aktarmasıyla oluşturuldu. Corona virüsüne karşı en güvenli 20 ülkenin bulunduğu listede Macaristan 18. sırada yer aldı. Tatilinizi Budapeste’ye planladıysanız, iptal etmeyin, gezmeye gelebilirsiniz. 

Kaynak:  dkv.global/covid

Budapeşte'de restoranlar, kafeler ve barlar yeniden açıldı

Tarih: 31/05/2020

Macaristan’da 29 Mayıs’tan itibaren kafelerin ve restoranların iç mekanlarının (hijyen şartlarına uyulması şartıyla) yeniden açılmasına izin verildi.  Ayrıca oteller, eğlence parkları ve eğlence tesisleri de şartlara uyacak şekilde tesislerini açabilir.

Açık havada yapılan kültürel ve spor etkinlikler düzenlenebilir.  Mesela: futbol stadyum veya yüzme havuzun ‘daki yarışmalar, ve etkinlikler, açık hava tiyatrosu/sineması/ müzesi / sergisi, edebi ve kitap etkinlikleri gibi aktiviteler.

Büyük etkinlikler 15 Ağustos 2020’ye kadar yasaklandı. Bu sene Balaton Sound veya Budapeşte’de düzenlenen Sziget Festival gibi dünyaca ünlü festivaller olmayacak. 

Türkiye Macaristan uçuşlarını 15 Temmuzda başlatıyor

Tarih:  01/06/2020

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yürüttüğü ortak çalışmayla oluşturulan listeye göre 15 Temmuzda Macaristan uçuşları yapılmaya başlanacak.

Kaynak: turizmguncel.com