Budapeşte’de toplu taşıma ve taksiler ile ilgili ipuçları

tarafından | 19 Şub, 2020 | Blog | 0 yorum

Macaristan’a ilk geliş…

Merhabalar! İlk önce Macaristan’a hoş geldiniz! Budapeşteyi tercih ettiğiniz (veya edeceğiniz) için ayriyeten teşekkür! 🙂 İnanin başkentimiz harika bir yer: bu şehir hem tarihi, hem burası hep yaşıyor: aktiviteler ve programlar her zaman bulunur. Kültür ve eğlence bir arada! 🙂

Budapeşte’ye  (özellikle ilk kez) geldiğiniz zaman aşağıdaki bilgileri incelemekte fayda var. Havaalanı’dan şehre ulaşmak çok rahat, ama daha da rahat olabilmesi icin, işinizi kolaylaştıracak ve dikkat etmeniz gereken bilgileri “online rehberiniz”şimdi Sizinle paylaşsın….:)

MACARISTAN’A UCUŞ

 • Istanbul’dan Budapeşte’ye Türk Hava Yolları ve Pegasus Airlines kalkıyor. 
 • İniş Liszt Ferenc Airport Terminal 2B, fakat dönüşte uçağiniz Terminal 2A’ dan kalkıyor! Ayrıntılı bilgiler icin: BUD airport

SAAT FARKI

 • Türkiye saatine göre yazın 1 saat, kışın 2 saat (geride) fark var 

PARA BIRIMI VE PARA BOZDURMA

Para bozdurma

 • Macar Forintini Türkiye’den alırsanız kur çok pahalı olur. Bu sebeble yanınıza Euro/ USD götürmeniz yeterlidir. Döviz büroları arasında çok fark vardır. Bankaların kuru düşük oldugundan pek tavsiye etmeyiz.
 • En uygun sehir merkezdeki döviz bürolar. Havaalanın’da yüksek komisyon ödemek zorunda kalabilirsiniz, fakat acil Forint’a ihtiyacınız olursa (otobüs bileti almak icin mesela, 15-20 euro bozdurun)
 • Tavsiye etmediğim yer: Turuncu logolu bir döviz büro. Orada %20 fazla komisyon alır! Hem havalimanda hem şehir merkezinde şubeleri var. Para bozdurmadan güncel kuru her zaman kontrol edin. 

Havaalanıdan şehir merkeze ulaşım

 TAKSI

Taksiler ayni Türkiyedeki gibi sarı 🙂 Kısa bir mesafe dahi olsa üzerinde taksi şirketinin adı yazmıyorsa binmeyin. ( örneğin bunlara binebilirsiniz: Főtaxi, Taxi Plusz, City Taxi…)

Havaalanın resmi taxi şirketi: Főtaxi’dir. Eger şehre taksi ile ulaşmak isterseniz, binadan çıkınca Főtaxi’nin masasına gecin.

Fiyatı: Açılış fiyatı 1000 Forint ( 2,5 EUR) + 400 Forint/ km (1 EUR/km).

Şehir merkezi aşağı yukarı 10.000 Forint (25 EUR).

Diğer güvenli/ ruhsatlı taksi şirketleri

 Telefonda hangi Terminalin (2A/2B) önünde olduğunuzu söylemeyi unutmayın!

DIKKAT! Havaalanadaki “serbest” taksicilerle yolculuk etmek tehlikelidir, fiyatı daha yüksek olabilir. FREELANCER Taxilere hiç bir zaman binmeyin! 

Şehir merkezde taksi telefonla çağırmak eniyisi. Taksiciler her zaman ilk önce taksi saatini acarlar: orada 1000 (Forint) yazması lazım, sonra km başı 400 Forint…

Ödeme: peşin veya kredi kartla

AIRPORT SHUTTLE SERVISI

Havalıman’dan merkeze Shuttle otobüslerde kalkıyor: MINIBUD

TOPLU TAŞIMA

Bilet nereden alınır?

e

Biletleri Forint’ile alabilirsiniz.

 • BKK Bilet makinesi (otobüs duraklarda yer alır)
 • Havalimandaki Postahane’de – Terminal 2A (Posta)
 • BKK Toplu Taşıma şubesinden (BKK Ügyfélközpont)
 • Gazete bayisinden, ismi RELAY

1 Bilet= 350 Forint

 • Otobüs Şoföründen aldığınız zaman:   1 Bilet = 450 Forint

BUDAPEST CARD: 24, 48, 72, 96 ve 120 saatlik toplu taşıma kartlar (Budapest Card)bulunur. Tourism Information Desk’lerde alabilirsiniz.

200 E Otobüs

200 E nolu otobüs havalimanından Kőbánya Kispeste kadar, oradan şehir merkeze M3 Metro gidiyor. Merkez durağı: Deák Ferenc tér. (Diğer merkez noktaları: Nyugati Pályaudvar, Ferenciek tere, Kálvin tér)

 • 200 E otobüsün tarifesini INDIR
 • M3 Metro tarifesi için INDIR

ÖNEMLI: Metro tadilati yüzünden Kasım 2017. itibariyle her aksam 20:30’dan sonra ve haftasonları Mavi metro’ yerine otobüsler  (M3 metropotló)kalkıyor!

100E Otobüs

Direk merkeze ( Deák Ferenc tér) her yarim saatte 100 E nolu otobüs kalkıyor. Merkez olarak Kálvin tér veya Astoria durakta da inebilirsiniz. Bu otobüs icin farklı bilet almanız gerekecek!

Ücreti: 1500 Forint (4 Euro, BKK Bilet makinesinden yada otobüs şoförden alınır).

 • 100 E otobüsün tarifesi  için INDIR

Gece Otobüs

200E nolu otobüsler 0:20’ye kadar calışıyor, sonra sabah 04:00’e kadar  şehir merkeze ulaşım:  900 nolu gece otobüs: Bajcsy- Zsilinszky út. Ordan 950/ 950 A ‘ li otobüs Deák Ferenc Tér. ( Detaylı bilgiler için)

ARABA KIRALAMA

Umarım bu kısa bilgilerle yardımcı olabildim!  Hepinize Budapeşte’de keyfli gezmeler! 🙂

 

Comments

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

Continue reading

Share This